شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
حوادث ایران و جهان
آگهی
پربیننده ترین اخبار این ماه
تازه ترین خبرها
وضعیت پرونده تعرض به دختر خمینی‌شهری
مدیرکل دادگستری استان اصفهان با اعلام اینکه حادثه تعرض به کودکی در خمینی شهر بدون توجه به ملیت او در دست بررسی است اظهار کرد که این کودک هنوز نتوانسته متهم را شناسایی کند.

۲ روز پیش
وضعیت پرونده تعرض به دختر خردسال در خمینی شهر
مدیرکل دادگستری استان اصفهان با اعلام اینکه حادثه تعرض به کودکی در خمینی شهر بدون توجه به ملیت او در دست بررسی است اظهار کرد که این کودک هنوز نتوانسته متهم را شناسایی کند.

۲ روز پیش
توضیحات رئیس پلیس آگاهی درباره پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر
توضیحات رئیس پلیس آگاهی درباره پرونده تجاوز به دختران ایرانشهررئیس پلیس آگاهی ناجا در خصوص پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر توضیحاتی ارائه کرد.

۲ روز پیش
سرقت از منازل با طلایاب صحت ندارد
سرقت از منازل با طلایاب صحت نداردرئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: برخی مدعی می‌شوند سارقان در سرقت از منازل از طلایاب استفاده می‌کنند که این صحت ندارد.

۲ روز پیش
توضیح درباره مرگ کودک خرمشهری
مدیر شبکه بهداشت و درمان خرمشهر گفت: در مرگ کودک خرمشهری هیچگونه قصور پزشکی در بیمارستان صورت نگرفته است.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - غرق دختر 9 ساله در رودخانه کرج +عکس
جام جم آنلاین - غرق دختر 9 ساله در رودخانه کرج +عکس ‌معاون امداد و نجات هلال احمر استان البرز از ادامه جست و جو برای یافتن جسد دختربچه 9 ساله که به همراه پدرش در رودخانه کرج غرق شده بود خبر داد.

۲ روز پیش
ناپدیدشدن ۱۸۰ تن در پی واژگونی کشتی در اندونزی
ناپدیدشدن ۱۸۰ تن در پی واژگونی کشتی در اندونزیرسانه‌های اندونزی تعداد مسافران ناپدید شده در حادثه واژگونی کشتی در آب‌های این کشور را ۱۸۰ نفر اعلام کردند.

۲ روز پیش
کلاهبرداری اینترنتی به بهانه تهیه ویزای ورزشی برای اروپا
کلاهبرداری اینترنتی به بهانه تهیه ویزای ورزشی برای اروپارئیس پلیس «فتا»ی مازندران از دستگیری فردی که به بهانه تهیه ویزای ورزشی برای علاقه‌مندان فوتبال و مسابقات ورزشی در اروپا از آنان کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

۲ روز پیش
پرونده "تجاوز در ایرانشهر" در مرحله تحقیق است/ ماجرا آنطور کهمطرح شده نیست
پرونده "تجاوز در ایرانشهر" در مرحله تحقیق است/ ماجرا آنطور کهمطرح شده نیسترئیس پلیس آگاهی ناجا جزئیات بیشتر از پرونده تجاوز در ایرانشهر را تشریح و اعلام کرد که ماجرا آن طوری که در برخی از رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شده بود نیست.

۲ روز پیش
دستگیری 1400 متجاوز در سال گذشته
دستگیری 1400 متجاوز در سال گذشتهرییس پلیس آگاهی ناجا از دستگیری 1400 متجاوز در سال گذشته خبر داد.

۲ روز پیش
جزییات جدید از تجاوز ایرانشهر | تجاوز به 41 دختر کذب محض است!
جزییات جدید از تجاوز ایرانشهر | تجاوز به 41 دختر کذب محض است!جزییات جدید از تجاوز ایرانشهر | تحقیقات در پرونده ربودن و آزار دختران ایرانشهری با دستگیری دومین متهم پرونده وارد مرحله جدیدی شد و تلاش برای دستگیری دو عضو دیگر این باند ادامه دارد.

۲ روز پیش
جاده‌های آذربایجان‌شرقی قربانی گرفت
جاده‌های آذربایجان‌شرقی قربانی گرفتدر پی دو سانحه رانندگی در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌شرقی، یک نفر جان باخت و هشت نفر مصدوم شدند.

۲ روز پیش
هشدار فرمانده ناجا به کسانی که از بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند
هشدار فرمانده ناجا به کسانی که از بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنندفرمانده ناجا گفت: کسانی که دسترسی به بیت‌المال دارند و قدرت جابجایی اموال داشته و سوءاستفاده می‌کنند، مطمئن باشند، پلیس با آنها برخورد خواهد کرد.

۲ روز پیش
شناسایی دست‌اندازان به بیت‌المال و برخورد پلیس با آنها
شناسایی دست‌اندازان به بیت‌المال و برخورد پلیس با آنهافرمانده نیروی انتظامی بر برخورد قاطع پلیس با دست اندازان به بیت‌المال و جرایم اقتصادی تاکید کرد و گفت: در برخورد با جرایم اعم از اقتصادی، جنایی و ... گروه‌ها و جناح بندی‌های سیاسی اهمیت نداشته و ملاک عمل پلیس قانون است.

۲ روز پیش
رابطه زن خائنم با پسر دانشجو را دیدم و .... | ژاله به من گفته بود مطلقه است در حالی که ....
رابطه زن خائنم با پسر دانشجو را دیدم و .... | ژاله به من گفته بود مطلقه است در حالی که ....رابطه زن خائنم با پسر دانشجو را دیدم و .... | ژاله که دوسال نمی شد عروس شده بود خود را مطلقه معرفی کرد تا با پسری آشنا شود.

۲ روز پیش
ترافیک نیمه‌سنگین در معابر بزرگراهی تهران
ترافیک نیمه‌سنگین در معابر بزرگراهی تهرانپلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از ترافیک نیمه‌سنگین در معابر بزرگراهی خبر داد.

۲ روز پیش
رابطه کثیف زن شوهردار با دوست صمیمیش | وارد خانه شدم که همسرمو دوستش را در حالت بدی دیدم و ....
رابطه کثیف زن شوهردار با دوست صمیمیش | وارد خانه شدم که همسرمو دوستش را در حالت بدی دیدم و ....رابطه کثیف زن شوهردار با دوست صمیمیش | مردی که همسرش را به خاطر ارتباط نزدیکش با یک زن کشته بود، دستگیر شد. مرد 49 ساله ای در بیرمنگام به جرم قتل همسرش دستگیر شد و علت قتل را خیانت مقتول با علاقه مند شدن به همجنس خود بوده است و ....

۲ روز پیش
قربانیان سکوت نکنند
قربانیان سکوت نکننداجتماع > اجتماعی - محمد جعفری-خبرنگار:
حادثه ایرانشهر و ادعای تجاوز به گروهی دختر جوان همچنان در صدر اخبار قرار دارد و مأموران پلیس که پیش از این متهم اصلی پرونده را دستگیر کرده بودند همچنان به‌دنبال دستگیری سایر متهمان هستند.

۲ روز پیش
قصاص؛ پایان ۲ پرونده جنجالی
قصاص؛ پایان ۲ پرونده جنجالیاجتماع > اجتماعی - ۲ پرونده جنجالی سال ‌۹۶ با قصاص عاملان این دو جنایت پایان یافت. نخستین پرونده مربوط به حادثه جنجالی خیابان گلستان هفتم پاسداران بود.

۲ روز پیش
شوهرکشی بر سر شبکه‌های اجتماعی
شوهرکشی بر سر شبکه‌های اجتماعیاجتماع > اجتماعی - زن جوانی که مدعی است همسرش را به‌خاطر حضور بیش از حد او در تلگرام و اینستاگرام به قتل رسانده است، پس از ۳روز راز این جنایت را برملا کرد.

۲ روز پیش
بانوان می‌توانند به تماشای والیبال لیگ ملت‌ها بروند
بانوان می‌توانند به تماشای والیبال لیگ ملت‌ها برونداجتماع > اجتماعی - همشهری آنلانی:
مدیر مجموعه ورزشی آزادی تهران، اعلام کرد: حضور خانواده‌ها برای تماشای رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال در سالن ۱۲هزار نفری این مجموعه مانعی ندارد و مقدمات کارهای اجرایی حضور آنها انجام شده است.

۲ روز پیش
۳۵ موسسه اعزام دانشجو به خارج تعلیق و ۶۷ موسسه لغو مجوز شد
۳۵ موسسه اعزام دانشجو به خارج تعلیق و ۶۷ موسسه لغو مجوز شداجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
موسسات و شرکت‌های مجاز و غیرمجاز خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور در خرداد ۹۷ بروزرسانی شد و بر این اساس، ۳۵ موسسه تعلیق و ۶۷ موسسه لغو مجوز شد.

۲ روز پیش
گزارش اقدامات پلیس مواد مخدر
گزارش اقدامات پلیس مواد مخدراجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
رئیس پلیس مواد مخدر از کشف ۸۰۸ تن مواد مخدر در سال گذشته، افزایش رشد ۴ درصدی در کشف مواد مخدر، دستگیری ۱۰۶ عضور اصلی شبکه‌های مواد مخدر خبر داد.

۲ روز پیش
اساتید بازنشسته دانشگاه آزاد "استاد وابسته" می‌شوند
اساتید بازنشسته دانشگاه آزاد اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همکاری با آن دسته از اعضای هیات علمی برجسته که به افتخار بازنشستگی نائل می‌شوند را نمی‌خواهیم از دست بدهیم.

۲ روز پیش
مسمومیت غذایی ۱۹نفر در تبریز
مسمومیت غذایی ۱۹نفر در تبریزاجتماع > اجتماعی - همشهری‌آنلاین:
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز از مسمومیت ۱۹ نفر در پی مصرف غذای مسموم خبر داد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - اسب یک نوجوان را کشت
جام جم آنلاین - اسب یک نوجوان را کشت یک راس اسب هار در روستای «پیه جیک» از توابع بخش قصابه مشگین شهر نوجوانی 13 ساله را کشت.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - خودکشی یک زن در ایستگاه مترو میدان شهدا
جام جم آنلاین - خودکشی یک زن در ایستگاه مترو میدان شهدا شب گذشته زن جوانی در ایستگاه میدان مترو شهدا خودکشی کرد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - قتل مدیرعامل برای تصاحب اموال
جام جم آنلاین - قتل مدیرعامل برای تصاحب اموال دو مرد جوان که متهم هستند مدیرعامل یک شرکت خصوصی را به‌خاطر تصاحب اموالش کشته و پس از دفن جنازه وی در شرکت با هویت جعلی اموال وی را به نام خود سند زده بودند، دیروز پای میز محاکمه ایستادند. متهمان در دادگاه انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفتند و خود را بی‌گناه خواندند.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - جزییاتی از آتش‌سوزی در یک پاساژ در خیابان امیرکبیر تهران
جام جم آنلاین - جزییاتی از آتش‌سوزی در یک پاساژ در خیابان امیرکبیر تهران سخنگوس سازمان آتش نشانی در خصوص آتش سوزی در پاساژی در خیابان امیرکبیر در تهران توضیحاتی ارائه کرد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - تجاوز معاون کلانتر به دختر 4 ساله
جام جم آنلاین - تجاوز معاون کلانتر به دختر 4 ساله معاون کلانتر ایالت تگزاس آمریکا به اتهام تجاوز جنسی به یک دختربچه چهار ساله گواتمالایی بازداشت شد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - آتش سوزی گسترده پاساژی در خیابان امیرکبیر تهران / مصدومیت 3 آتش نشان
جام جم آنلاین - آتش سوزی گسترده پاساژی در خیابان امیرکبیر تهران / مصدومیت 3 آتش نشان سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع حریق گسترده در یک پاساژ در خیابان امیرکبیر تهران خبر داد و گفت: بر اثر این حادثه تاکنون سه آتش‌نشان مصدوم شدند.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - عامل اصلی شهادت ۳۶ مامور ناجا دستگیر شد
جام جم آنلاین - عامل اصلی شهادت ۳۶ مامور ناجا دستگیر شد رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از دستگیری عامل شهادت ۳۶ مامور ناجا خبر داد.

۲ روز پیش
جام جم ورزش - بازیکن تیم لیگ برتری دستگیر شد
جام جم ورزش - بازیکن تیم لیگ برتری دستگیر شد بازیکن تیم پرهوادار لیگ برتری به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - تصادف خونین ۳ خودرو در پلدختر / ۲ نفر کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند +عکس
جام جم آنلاین - تصادف خونین ۳ خودرو در پلدختر / ۲ نفر کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند +عکس فرماندار پلدختر گفت: برخورد شدید سه دستگاه خودرو در جاده پلدختر - خرم‌آباد ۲ کشته و ۱۸ نفر مجروح بر جای گذاشت.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - دستگیری ۱۰۳۷ معتاد متجاهر / انهدام ۱۹باند سرقت در پایتخت +عکس
جام جم آنلاین - دستگیری ۱۰۳۷ معتاد متجاهر / انهدام ۱۹باند سرقت در پایتخت +عکس فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اجرای دوازدهمین مرحله طرح رعد در سطح کلانتری ها و سر کلانتری های پایتخت از دستگیری ۱۰۳۷ معتاد متجاهر خبر داد.

۲ روز پیش
جام جم آنلاین - غذای مسموم ۱۹ نفر را راهی بیمارستان کرد
جام جم آنلاین - غذای مسموم ۱۹ نفر را راهی بیمارستان کرد رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز از مسمومیت غذایی ۱۹ نفر در تبریز خبر داد.

۲ روز پیش
زن جوان: فرهاد خودش را «سحر» معرفی کرد!
زن جوانی به‌همراه همسرش به پلیس فتا مراجعه کرد و با پرونده‌ای که در دست داشت از کارآگاهان تقاضای کمک کرد.

۲ روز پیش
خودکشی زنی در ایستگاه میدان شهدا
شب گذشته زن جوانی در ایستگاه میدان مترو شهدا خودکشی کرد.

۲ روز پیش
اغفال دختر جوان با وعده ازدواج
پسری بعد از آنکه دختری جوان را با وعده ازدواج فریب داد، نقشه اخاذی از او را به مرحله اجرا درآورد، اما ازسوی کارآگاهان پلیس فتا شناسایی و دستگیر شد.

۲ روز پیش
ابهام در پرونده قتل مرد کارخانه‌دار
طمع به‌دست‌آوردن اموال مرد کارخانه‌دار دو دوست را چنان تحریک کرد که بعد از به‌قتل‌رساندن او با جعل وکالت‌نامه دارایی‌اش را به نام خود کردند.

۲ روز پیش
حریق در خیابان امیرکبیر و مصدومیت ۳ آتش نشان
حریق در خیابان امیرکبیر و مصدومیت ۳ آتش نشان سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع حریق گسترده در یک پاساژ در خیابان امیرکبیر تهران خبر داد و گفت: بر اثر این حادثه تاکنون سه آتش‌نشان مصدوم شدند.

۲ روز پیش
سقوط خودرو در عمق ۱۵ متری در دبی
سقوط خودرو در عمق ۱۵ متری در دبی خودرویی در شیخ نشین دوبی داخل حفره‌ای به عمق 15 متر سقوط کرد.

۲ روز پیش
نزاع مرگبار سرایدار با کارگر در پاساژ مولوی
مرد جوان طی درگیری با سرایدار در پاساژی در خیابان مولوی به قتل رسید.

۲ روز پیش
عامل اصلی شهادت ۳۶ مامور ناجا دستگیر شد
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از دستگیری عامل شهادت ۳۶ مامور ناجا خبر داد.

۲ روز پیش
انتشار تصاویر خصوصی توسط آرایشگاه زنانه
رئیس پلیس فتا استان مازندران از شناسایی و دستگیری متصدی یکی از آرایشگاه‌های زنانه که اقدام به انتشار تصاویر خصوصی مشتریان خود به عنوان مدلینگ در فضای مجازی می‌کرد خبر داد.

۲ روز پیش
تشدید جلوگیری از ورود موتورسیکلت‌ها به تونل‌های شهری
تشدید جلوگیری از ورود موتورسیکلت‌ها به تونل‌های شهریبه دنبال تصادف مرگبار روز گذشته در تونل توحید تهران نظارت برای ممنوعیت ورود موتورسیکلت به تونل‌های شهری با شدت بیشتری در حال انجام است.

۳ روز پیش
دستگیری و جمع‌آوری بیش از ۱۳۰۰ مجرم و معتاد متجاهر در تهران
دستگیری و جمع‌آوری بیش از ۱۳۰۰ مجرم و معتاد متجاهر در تهرانرئیس پلیس پایتخت از دستگیری ۵۱۳ سارق در دوازدهمین مرحله از اجرای طرح رعد خبر داد.

۳ روز پیش
تیراندازی در جشن پیروزی فوتبالدوستان در سوئد
تیراندازی در جشن پیروزی فوتبالدوستان در سوئد مقام‌های سوئد بامداد سه شنبه با رد گمانه زنی‌ها درخصوص تروریستی بودن حادثه تیراندازی در شهر مالمو، اعلام کردند که یک تن در جریان این تیراندازی کشته و ۵ شهروند دیگر زخمی شدند. تعدادی از رسانه‌ها اعلام کرده اند که این تیراندازی در میان جمعی از هواداران تیم ملی فوتبال سوئد رخ داده است که پس از پیروزی در نخستین مسابقه از رقابت‌های جام جهانی، در خیابان‌ها به شادی پرداخته بودند.

۳ روز پیش
دختر ۱۷ ساله‌ای که جسد پسر خردسال را آتش زد
دختر نوجوان که پس از تصادف با پسر بچه ماهشهری از ترس لو رفتن، جسد را به خرمشهر برده و سوزانده بود برای معاینات روانی به پزشکی قانونی منتقل شد.

۳ روز پیش
/ جامعه / نمایش خبر
تاریخ ثبت خبر : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ساعت ۹:۳۹
بازدید : ۶۷۴ بار - منبع خبر : http://www.hamshahrionline.ir

ایران، مرکز تبادلات علمی در منطقه

اجتماع > آموزش - علی‌اصغر محمدی:
برجام تأثیر چشمگیری در رشد و افزایش تعاملات علمی دانشگاه‌های ایران با مراکز علمی بین‌المللی داشته است، مراودات علمی ایران پس از برجام به‌طور چشمگیری افزایش یافته و محدودیت‌هایی که در دوران تحریم شامل مراکز علمی و دانشگاه‌های کشورمان می‌شد پس از برجام کمتر شده است.
14453-994.jpg همچنین رفت‌وآمدهای علمی پس از برجام گسترش یافته و تعداد هیأت‌های علمی برای تبادل‌نظر و مذاكرات دو یا چندجانبه روزبه‌‌روز افزایش پیدا كرده است. بسیاری از كارشناسان معتقدند پسابرجام فرصت ویژه‌ای برای كسب و انتقال فناوری‌های جدید و مدرن، شناساندن هرچه بیشتر توانمندی‌های علمی جوانان ایرانی به سایر كشورها و كسب تجربیات و یافته‌های جدید علمی ایجاد كرده‌است. علاوه براین بعد از توافق هسته‌ای شرایط به‌مراتب بهتری برای استفاده از امكانات، تجهیزات و تجربیات دانشمندان خارجی و همكاری آنان با دانشمندان داخلی، تبادل دانشجو و استاد و اعزام دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری برای دوره‌های مطالعاتی فراهم شده است. درباره تأثیر برجام بر رشد علمی كشور با دكتر حسین سالارآملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مركز همكاری‌های علمی و بین‌المللی گفت‌وگو كرده‌ایم.

 • برجام چه تأثیری بر تبادلات علمی داشته است؟

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یكی از وزارتخانه‌هایی است كه پس از برجام بدون ادعا و سر وصدا برنامه‌ریزی‌ گسترده‌ای را برای همكاری‌های بین‌المللی انجام داده و بهره‌ بسیاری از فضای پسابرجام در داخل كشور برده است. در این رابطه كشورهای هدف وزارت علوم از قبل مشخص شده بود و پس از برجام ارتباطات اولیه با این كشورها صورت گرفته، تفاهمنامه‌هایی در سطح وزرا به امضا رسیده و به‌دنبال آن وارد مرحله عملیاتی و اجرایی شده‌ایم. با بسیار از كشورهای هدف‌مان برنامه‌های عملیاتی بسیار گسترده‌ای داریم كه تحولی را در افزایش كیفیت علمی در داخل كشورهای طرف تفاهمنامه ایجاد كرده است. روزانه صدها تبادل علمی و فنی بین كشور ما و كشورهای مختلف در حال انجام است و امروز می‌توانیم بگوییم كه ایران از لحاظ علم و فناوری به‌ هاب رفت‌وآمد دانشمندان كشورهای منطقه تبدیل شده‌است. شاهدیم كه بدون استثنا دانشمندانی از كشورهای مختلف وارد ایران می‌شوند و یا از ایران به كشورهای دیگر می‌روند و این موضوع هم‌اكنون در اوج خودش است و قابل مقایسه با سایر كشورهای منطقه و گذشته نیست. در سال 95به‌طور متوسط در هر هفته شاهد ورود 10هیأت علمی فناوری از كشورهای خارجی به داخل كشور بودیم كه این روند در 6‌ماه اول سال 96با رشد حدود 30‌درصدی روبه‌رو بوده است. همچنین ما بنا به دعوت مجامع علمی دنیا درهفته حدود 8هیأت ایرانی به خارج از كشور اعزام می‌كنیم كه در این رفت وآمدهای سنگین و گسترده صدها تبادل علمی و دانش فنی صورت می‌گیرد و یا اینكه از امكانات آزمایشگا‌هی كشورهای مختلف استفاده می‌شود.

 • چند قرارداد مشترك دانشگاهی در این مدت بین ایران و سایر كشورها منعقد شده‌است؟

براساس آخرین آمارها تنها در سال گذشته (1395) 243پروژه مشترك دانشگاهی بین استادان داخل كشور ما با استادان و دانشگاه‌های خارجی به امضا رسیده است كه در نوع خود روند رو به توسعه و فضای بسیار مثبتی را آشكار می‌كند. در سال 95توانستیم 12قرارداد بین دانشگاه‌های برتر ایران و دانشگاه‌های برتر دنیا برای دوره‌های مشترك تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دكتری به امضا برسانیم كه عملیاتی هم شد؛ برای مثال می‌توان به برگزاری دوره مشترك دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه كایست كره‌جنوبی كه جزو نوآورترین دانشگاه‌های آسیاست یا دانشگاه امیركبیر با دانشگاه دلف هلند و دانشگاه تهران با دانشگاه پوردو آمریكا اشاره كرد.

 • درخصوص ایجاد كرسی‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی هم اقداماتی انجام شده است؟

در پسابرجام این فرصت ایجاد شد تا بتوانیم كرسی‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی را در دانشگاه‌های متعدد دنیا راه‌اندازی كنیم. امروزه در بیش از 31كشور دنیا حدود 50كرسی زبان و ادبیات فارسی، ایران‌شناسی یا اسلام‌شناسی دایر شده‌است كه هزاران دانشجوی خارجی در این كرسی‌ها مشغول فراگیری زبان و ادبیات فارسی یا ایران‌شناسی هستند. خیلی از كرسی‌های زبان فارسی ما در كشورهای منطقه مانند پاكستان، هندوستان و تاجیكستان و كشورهای اروپایی ازجمله روسیه، فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش و شرق آسیا مانند ژاپن و چین دایر است.

 • چند دانشجوی خارجی در كرسی‌های ایران‌شناسی یا اسلام‌شناسی در دانشگاه‌های خارجی مشغول به تحصیل هستند؟

‌ درسال 1395حدود 3هزار و 360دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف در این كرسی‌ها در دانشگاه‌های سایر كشورها مشغول به تحصیل بودند.

 • ورود دانشگاه‌های ایرانی به پروژه‌های مشترك با دانشگاه‌های خارجی در پسابرجام چگونه بوده‌است؟

یكی از بسترهایی كه در پسابرجام مهیا شده درخصوص ورود دانشگاه‌های ایرانی به پروژه‌های مشترك و گرندهای بزرگ (اعتبار پژوهشی) است و ما الان بیش از 4گرند یك میلیون یورویی از اتحادیه اروپا گرفته‌ایم.

 • این گرندها و اعتبارات پژوهشی را كدام دانشگاه‌های داخلی اخذ كرده‌اند؟

یكی از این گرندها را دانشگاه علامه طباطبایی به همراه چند دانشگاه كسب كرده است، دومی را دانشگاه‌های ملایر و تربت حیدریه به‌طور مشترك به‌عنوان دانشگاه‌های جوان دریافت كرده‌اند، سومی را دانشگاه علوم پایه زنجان اخذ كرده‌ و این روند گرفتن گرند و كشاندن دانشگاه‌ها به سطح دانشگاه‌هایی كه بتوانند از گرندهای یك میلیون یورویی و بالاتر بهره‌مند شوند، ادامه دارد. قبل از برجام عمده گرندها و جوایز دانشگاه‌های ایرانی از حدود 20هزار تا 50هزار یورو بود كه جهش ناگهانی در این خصوص نشان‌دهنده استفاده مناسب جامعه علمی و فناوری ما از شرایط و امكانات مهیا شده در فضای علمی جهان است.

 • اخباری داشتیم كه اعزام دانشجویان ایرانی به خارج از كشور برای بلندمدت محدود شده، در این‌باره توضیح دهید؟

البته نباید فراموش كنیم كه محور همه این فعالیت‌ها حفظ نیروهای نخبه ایرانی در داخل كشور است، ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقریبا مجوز اعزام دانشجو برای مدت 3تا 4سال به خارج از كشور را نمی‌دهیم. در این مدت دانشجویان ایرانی تنها برای مدت 6تا 9‌ماه به خارج از كشور اعزام می‌‌شوند و از امكانات دانشگاه‌ها استفاده كرده و سپس به ایران مراجعت می‌كنند.

 • درخصوص تولید مقالات علمی مشترك نیز همكاری‌هایی انجام شده است؟

نكته عجیب و غیرقابل باوری در بحث مقالات علمی مشترك وجود دارد. در سال گذشته میزان مقالات مشترك دانشمندان ایرانی و خارجی به22درصد كل مقالات علمی جمهوری اسلامی ایران رسیده است. یعنی 22درصد از كل مقالات علمی ما كه در اسكپوس وISI به چاپ ‌رسیده كار مشترك دانشمندان و محققان ایرانی با دانشمندان خارجی بوده است. به‌عبارت دیگر بهره‌گیری از توان فكری، امكانات و آزمایشگاهی دانشگاه‌های خارج از كشور از موارد مدنظر ما بوده‌است. برای مثال اگر ما 38هزار مقاله در سال منتشر می‌كنیم، 22درصد از آنها مقاله مشترك با دانشمندان خارجی است.

 • آقای دكتر در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها وضعیت دانشگاه‌های ایرانی در پسابرجام پیشرفتی داشته ‌است؟

سال 1392یك دانشگاه ایرانی جزو دانشگاه‌های برتر دنیا براساس اعلام مؤسسه تامسون رویترز بود ولی امسال 18دانشگاه ایرانی در این رده‌بندی قرار دارند. البته این به‌معنای رشد 18برابری نیست، معنایش این است كه ما در فضای علمی جهان بین‌الملل حضور پیدا می‌كنیم و خودمان را محك می‌زنیم. قرار گرفتن 18دانشگاه ایرانی بین بهترین‌ دانشگاه‌های دنیا نكته امیدواركننده‌ای برای كشور است از طرفی برای دانشگاه‌های ایرانی یك برند و اعتبار نیز محسوب می‌شود كه قابل استفاده است.

 • باتوجه به سخنان شما به این نتیجه می‌رسیم كه برجام تأثیرات مهمی در رشد علمی كشورمان داشته‌است؟

خیلی‌ها در داخل كشور اعتقاد دارند كه موفق‌ترین مجموعه كشور در پسابرجام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جامعه علمی و فناوری كشور بوده است. آمار و ارقام هم نشان می‌دهد اگر ما نخستین دستگاه‌ در بهره‌وری از پسابرجام نباشیم یقینا جزو اولین‌‌ها هستیم كه بیشترین بهره‌ مندی را از فضای جدید داشته‌ایم و امیدواریم این فضا ادامه پیدا كند. البته باید به یاد داشته باشیم كه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود علمی كشور به بروز این موفقیت كمك شایانی كرده است.

 • وضعیت تبادل دانشجو پس از برجام

هم‌اكنون 52هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های داخل كشور در حال تحصیل هستند كه به‌ترتیب حدود 23هزار دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، بیش از 7هزار نفر در دانشگاه آزاد، حدود 2هزار و 900دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت و 18هزار دانشجو در جامعه..‌المصطفی(ص) حضور دارند. هزار و 500دانشجو هم در دانشگاه پیام‌نور به‌صورت تحصیل از راه دور آموزش می‌بینند و در مجموع روند تبادل دانشجو روبه‌ توسعه است. این دانشجویان به‌عنوان سرمایه‌های اجتماعی، امنیتی و اقتصادی مدنظر هستند. از سوی دیگر تأكید می‌كنم سیاست وزارت علوم اعزام بلندمدت دانشجو به خارج از كشور نیست، این روش در ماندگاری نیروهای نخبه در داخل كشور بسیار اثرگذار ‌است.

اخبار مرتبط
هلاکت شرور مسلح در زاهدان
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: شرور مسلح و عامل تیر انداری به سمت مردم در درگیری با تکاوران پلیس به هلاکت رسید و ۳ همدست وی نیز دستگیر شدند.

۱۲۵ روز پیش
«محمد بلک» بازداشت شد
شرور منطقه تهرانپارس به اتهام تخریب هفت خودرو شناسایی و دستگیر شد.

۱۳۰ روز پیش
مرگ خودخواسته قاچاقچی شرور
قاچاقچی شرور در درگیری با مأموران پلیس و مجروح کردن یکی از آنها با شلیک گلوله‌ای به زندگی خود پایان داد.

۱۵۲ روز پیش
جام جم آنلاین - دستگیری شرور چاقوکش +عکس
جام جم آنلاین - دستگیری شرور چاقوکش +عکس شرور چاقو کش محله فلاح با شلیک ماموران کلانتری به پاهایش دستگیر شد.

۱۵۸ روز پیش
جام جم آنلاین - هلاکت شرور مسلح در کوه های خرامه
جام جم آنلاین - هلاکت شرور مسلح در کوه های خرامهفرمانده انتظامی استان فارس از به هلاکت رسیدن یک شرور مسلح در شهرستان خرامه خبر داد.

۱۶۷ روز پیش
جام جم آنلاین - ناکامی مرد شرور در آدم ربایی سریالی
جام جم آنلاین - ناکامی مرد شرور در آدم ربایی سریالیمرد شروری که با قصد انتقام‌گیری از دو مرد آنها را در خیابان با ضربه‌های چاقو زخمی کرده بود و با همدستانش قصد ربودنشان را داشت، با هوشیاری مردم ناکام ماند.

۱۶۷ روز پیش
جام جم آنلاین - شرور سنگین وزن فلاح دستگیر شد
جام جم آنلاین - شرور سنگین وزن فلاح دستگیر شدرئیس کلانتری ابوذر از دستگیری شرور ۱۳۰ کیلویی منطقه فلاح خبر داد.

۱۷۴ روز پیش
جام جم آنلاین - آزار شیطانی ۲ دختر در باغ
جام جم آنلاین - آزار شیطانی 2 دختر در باغدو دختر نوجوان از پنج پسر شرور به اتهام آزار و اذیت و تهیه فیلم سیاه شکایت کردند. تحقیقات برای دستگیری متهمان آغاز شده است.

۱۸۱ روز پیش
جام جم آنلاین - مشکل سامانه رادار مراقبت پرواز مهرآباد چه بود؟
جام جم آنلاین - مشکل سامانه رادار مراقبت پرواز مهرآباد چه بود؟بروز نقص فنی در سامانه رادار مراقبت پرواز فرودگاه مهرآباد، صبح امروز موجب ایجاد تأخیراتی در پروازها شد‌.

۱۸۴ روز پیش
مرگ دو نفر بر اثر گازگرفتگی
مرگ دو نفر بر اثر گازگرفتگیملکی از فوت یک خانم و آقای میانسال بر اثر گازگرفتگی خبر داد.

۱۸۴ روز پیش
خودروها با جریمه یک میلیونی توقیف می‌شوند
خودروها با جریمه یک میلیونی توقیف می‌شونداجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، گفت: طرح بخشودگی دیرکرد جرایم رانندگی معوق تا پایان سال ۹۵ فردا به اتمام می‌رسد و پس از آن خودروهایی با جریمه یک میلیونی توقیف می‌شوند.

۱۸۴ روز پیش
هشدار آبی | ۵۹ درصد مخازن سدها خالی است
هشدار آبی | ۵۹ درصد مخازن سدها خالی استاجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
حجم ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی تا پایان هفته سوم آذر، با ۲۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب بود، به ۳ میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

۱۸۴ روز پیش
جام جم آنلاین - هشدارهای پلیس به شهروندان در خصوص استفاده از تاکسی های اینترنتی
جام جم آنلاین - هشدارهای پلیس به شهروندان در خصوص استفاده از تاکسی های اینترنتیپلیس فتا به شهروندان توصیه کرد در خصوص استفاده از خودروهای اینترنتی برخی هشدارها را جدی بگیرند.

۱۸۵ روز پیش
جام جم آنلاین - طرح زوج و فرد تا ساعت ۲۴ امشب اجرا می شود
جام جم آنلاین - طرح زوج و فرد تا ساعت ۲۴ امشب اجرا می شودمعاون عمرانی استانداری تهران از افزایش ساعت طرح زوج و فرد تا ساعت ۲۴ امشب خبر داد.

۱۸۵ روز پیش