مازندران ۴۰۰ هزار نفر جمعیت سالمند دارد

 ساری- ایرنا- مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: ۱۲.۴ درصد جمعیت مازندران یعنی حدود ۴۰۰ هزار نفر در رده سالمندی قرار دارند و این استان دومین استان سالمند کشور بعد از گیلان است.
مازندران ۴۰۰ هزار نفر جمعیت سالمند دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، جمال باقری روز پنجشنبه در همایش تجلیل سالمندان مازندران در سالن هلال احمر ساری افزود: جمعیت سالمندی کشور به سرعت رو به افزایش است و استان مازندران نسبت به میانگین کشوری درجه سالمندی بالاتری دارد.

وی گفت: میانگین کشوری برای سالمندی براساس سرشماری سال ۹۵ رقم ۹.۶ درصد است که این رقم برای استان مازندران ۱۲.۴ درصد است که حدود ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را شامل می شود و بر این اساس مازندران بعد از گیلان دومین استان سالمند کشور است.

باقری  افزود: سالمندی الزاما ناتوانمندی نیست فقط یک رقم است، سن بالای ۶۰ سال را سازمان بهداشت جهانی سن سالمندی تعریف کرده است و بر این اساس سالمند جوان،  میانسال و کهنسال رده بندی می شود.

مازندران سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و بر اساس تعاریف استاندارد جهانی، هر جامعه ای که جمعیت سالمندش بیشتر از ۱۲ درصد باشد به آن جامعه پیر می گویند و استان گیلان با ۱۳ درصد جمعیت سالمند، رتبه نخست کشور را دارد.

وی ادامه داد : جمعیت سالمند در ۱۰ سال گذشته رشد سه برابری داشته که این نشان می دهد از الان باید به فکر سالمندان آینده باشیم و برابر پیش بینی های صورت گرفته تا هشت سال دیگر جمعیت سالمند کشور به بیشتر از ۱۰ درصد خواهد رسید و به همین نسبت هم جمعیت سالمند مازندران بیشتر خواهد شد .

به گفته مدیرکل بهزیستی مازندران به عبارتی تا آن زمان احتمالا از هر پنج نفر جمعیت استان یک نفر پا به سالمندی می گذارد.

وی افزود: برآوردهای جهانی نیز حاکی از حرکت غیرمتعادل جمعیت جهان به سمت سالمندی است به این معنا که رشد جمعیت کشورها کمتر از رشد جمعیت سالمندان آن است. برای ایران هم رشد جمعیت سالمندی ۲.۶ درصد برآورد شده که یک درصد بیشتر از رشد ۱.۶ درصدی جمعیت است.

باقری گفت: استان مازندران به خاطر وضعیت آب و هوایی و وفور نعمت و چالش کمتر برای پیرسنی، یکی از میعادگاههای سالمندان کشور در برنامه ریزی برای زندگی در این دوران است که این موضوع هم جمعیت بومی و هم بخشی از غیربومیان را شامل می شود.

مازندران یکی از استان های رتبه دار مهاجر فرست است با این تفاوت که مهاجران آن که عمدتا نخبگان و تحصیل کردگان هستند، پس از رسیدن به سن بازنشستگی و پا گذاشتن به سن سالمندی به موطن خود باز می گردند.

سالمند در تعریف جهانی به افراد بالای ۶۰ سال گفته می شود و در این سن افراد علاوه بر وضعیت ظاهری و فیزیکی، دچار تغییرات ذهنی ، روانی و اجتماعی نیز می شوند و در زمینه اقتصادی هم وضعشان دچار تغییرات خاص می شود.

مراسم روز جهانی سالمند در ساری با حضور بیش از ۳۰۰ سالمند شهرستان های بابل و ساری و دیگر شهرها برگزار شد . 

مازندران دارای سه مرکز نگهداری از سالمندان است که ۲ مرکز در ساری و یک مرکز نیز در شهر بابل قرار دارد و از حدود ۲۸۰ سالمند استان نگهداری می کند.

۷۳۳۵/۱۸۹۹

برچسب‌ها و کلیدواژه‌ها

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha