موقوفات صدقه جاریه هستند

تهران- ایرنا- دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: وقف و موقوفات صدقه جاریه هستند که در طول زمان ادامه دارند.
موقوفات صدقه جاریه هستند

محمودرضا پیروی روز یکشنبه در نخستین مراسم متولی امین موقوفات و تجلیل از واقفین، مصالحین و واهبین جمعیت هلال احمر افزود: تاریخچه وقف چه در کشور ما و چه در روم باستان به قرن ها پیش بازمی‌گردد به طوری که در ایران از زمان ساسانیان این سنت حسنه وجود داشته است و ایرانیان سرمایه‌گذاری هایی برای کمک به نیازمندان داشتند یا در روم باستان در سال ۱۵۰۵ میلادی نخستین کرسی فلسفه توسط پادشاه روم وقف شده و به این امر تخصیص یافته است. 

وی ادامه داد: خداوند در آیه ۱۶۰ سوره انعام می فرماید هرکس نیکی کند، خداوند ۱۰ برابر آن را به او پاداش می دهد یا حضرت امام علی علیه السلام می فرمایند بهترین مردم کسانی هستند که نفعشان به سایر مردم می رسد که این ارزش مهم و گرانبها که از سالیان پیش در کشور ما و در احکام ما بوده و در قرآن به آن سفارش شده سنتی است که با قوت ادامه دارد و در طول قرون مختلف همچنان پابرجا باقی مانده است. 
جمعیت هلال احمر دارای هزار و ۲۷۰ قطعه موقوفه است که ۸۰۰ قطعه از این موقوفه ها در شهرستان رفسنجان استان کرمان و ۲۷۰ قطعه دیگر از این موقوفات در سراسر کشور قرار دارند که از آنان در خدمات رسانی به نیازمندان استفاده می شود.
این تعداد قطعه موقوفه از بدو تاسیس جمعیت هلال احمر تاکنون، از سوی خیرین و نیکوکاران جامعه به این جمعیت ملی برای انجام فعالیت های خیریه و خدمات رسان به افراد نیازمند جامعه در حوزه های مختلف خدمات درمانی، اجتماعی و عام المنفعه اهدا شده است.
این شمار موقوفه شامل اراضی کشاورزی، مراکز درمانی، پایگاه های امداد و نجات جاده ای و بین شهری، انبارهای امدادی و نظایر آن است که نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر بر نحوه مصرف اموال اهدایایی و تبدیل هدایایی مردمی در صورت لزوم اداره موقوفات و تعیین خط مشی امور فرهنگی در جهت انطباق به موازین شرعی نظارت می کند.
برخلاف تصور عمومی که خدمات رسانی جمعیت هلال احمر فقط به امداد و نجات در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی ختم می شود، تنوع فعالیت ها در این مجموعه مردم نهاد بسیار گسترده است که می توان به ارایه خدمات توانبخشی، بهداشت و درمان اضطراری، فعالیت های داوطلبانه، آموزش، جذب، آماده سازی، سازماندهی و بکارگیری جوانان برای فعالیت های عام المنفعه و بشردوستانه، تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی و غیره اشاره کرد که برخی از این فعالیت ها در قالب وقف به این جمعیت واگذار می شود که باید به دقت و بر اساس نیت واقف مدیریت و هدایت شود.
جمعیت هلال احمر به عنوان موسسه ای خیریه، غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی و مستقل، مهد و خاستگاه احیا و ترویج فرهنگ وقف به عنوان عالی ترین تجلی احساس تعاون و نوعدوستی بشر است.

برچسب‌ها و کلیدواژه‌ها

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha