سرهنگ یوسف‌وند خبر داد

پایان سرقت‌هایی تحت عنوان مأمور از تبعه افغان در شهرری

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری دو نفر سارق حرفه‌ای به عنف خبر داد که با جعل عنوان «مأمور اردوگاه» از تبعه افغان اقدام به سرقت می کردند.
پایان سرقت‌هایی تحت عنوان مأمور از تبعه افغان در شهرری

سرهنگ کرم یوسفوند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در تشریح خبر اظهار کرد: در ساعت یک بامداد ۲۲ اردیبهشت ماه امسال طی تماس تلفنی فردی جوان از تبعه افغانستان با مرکز فرویتهای پلیسی ۱۱۰ از به سرقت رفتن اموالش توسط دو نفر مرد جوان  به کلانتری ۱۷۳ امین آباد اعلام شکایت کرد که پرونده با موضوع سرقت به عنف (جعل عناوین دولتی) تشکیل و به جهت رسیدگی تخصصی با دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای شهرری در اختیار کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی قرار گرفت.

یوسف وند در ادامه بیان داشت: شاکی پس از حضور در پایگاه به کارآگاهان گفت : من جهت خرید گوشی تلفن همراه از شهرستان سمنان به تهران آمدم و پس از خرید و گشت گذار چند ساعته، ساعت ۱۲ شب بود برای رفتن به سمنان، در مسیر سه راه افسریه سوار یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ اس دی سفید رنگ با دو نفر سرنشین شدم. پس از گذشت حدود نیم ساعت سرنشین جلو رو به من کرد و گفت، ما پلیس اردوگاه هستیم و باید شمارو بازرسی بدنی کنیم و از آنجایی که مدارکم (پاسپورت) پیشم بود پذیرفتم که پس از بازرسی بلافاصله  سوار ماشین شدند و رفتند و متوجه شدم اموالم از قبیل سه دستگاه گوشی موبایل، وجه نقد و مدارک را بسرقت بردند.

این مقام انتظامی اذعان داشت: کارآگاهان پس از شنیدن اظهارات مالباخته با بررسی های سیستمی صورت گرفته موفق به شناسایی ۳ نفر دیگر از شکاتی شدند که بدین شیوه از آنان سرقت شده است.

وی گفت: کارآگاهان با دعوت از شکات طی انجام اقدامات پلیسی و رویت تصاویر مجرمین سابقه دار، یکی از سارقان بنام سیاوش ۲۹ ساله مورد شناسایی مالباختگان قرار گرفت که در بررسی های بیشتر مشخص شد نامبرده دارای چندین سوابق کیفری در زمینه های سرقت بعنف ، مواد مخدر ، شرارت و ... بوده است. با انعکاس اطلاعات به دست آمده به بازپرس پرونده دستور دستگیری سیاوش صادر شد. کارآگاهان با انجام اقدامات پلیسی و بهره گیری از روشهای علمی کشف جرم موفق به شناسایی مخفیگاه سیاوش در محدوده  قرچک شده که طی هماهنگی قضایی در مورخه یکم آذر ماه سال جاری وی دستگیر و خودروی مورد استفاده برای سرقت نیز کشف و توقیف می گردد. در تحقیقات مقدماتی صورت گرفته از سیاوش صراحتاً به سرقت از تبعه افغان به همدستی دوستش بنام فرهاد معترف می گردد.

به گفته وی به دنبال اعتراف سارق جوان همدستش در همان محدوده قرچک شناسایی و طی یک عملیات پلیسی دستگیر که در بازرسی صورت گرفته تعداد ۳ دستگاه تلفن همراه مسروقه کشف می گردد.

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی در ادامه گفت: در تحقیقات صورت گرفته از سارقان اظهار داشتند، از اوایل سال شروع به سرقت از تبعه افغان کردیم و به بهانه های مختلف، ما مأمور پلیس یا اردوگاه هستیم با نشان دادن بی سیم اقدام به سرقت اموال با ارزش آنان می کردیم و بیشترین سوژه ها را در  محدوده های خیابان فدائیان اسلام، شوش ، شهرری انتخاب می کردیم و اموال مسروقه را به افراد ناشناس در محدوده قرچک به قیمت ناچیزی می فروختیم و پول حاصله را صرف مواد مخدر و زندگیمان می کردیم.

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی پایتخت، با اعلام این خبر گفت: هردو متهم ضمن اعتراف صریح بزه انتسابی با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس شعبه ششم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات در اختیار کارآگاهان پایگاه نهم قرار گرفتند.

وی به شهروندان توصیه کرد که در مواجهه با افراد مامور نما به موارد زیر دقت کنند:

 ۱: درباره موضوع کمی تأمل کنند و از عجله در تصمیم گیری و پاسخ مثبت به خواسته مأمور خودداری کنند.

۲: وقتی که فرد ، خود می داند هیچ گونه جرمی مرتکب نشده حفظ آرامش در این لحظه بسیار مهم است.

۳: از مأمور پلیس بخواهند تا کارت شناسائی و حکم مأموریت خود را ارائه نماید.

۴: اگر خواسته مأمور غیر معقول است شهروندان از آنان بخواهند به اتفاق هم برای بررسی بهتر و بیشتر به مرکز انتظامی بروند. البته در این زمان می توان ضمن درخواست از یکی دو نفر از عابران و شهروندان دیگر ( برای اطمینان ) در کنارشان باشند و با تماس با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ و اعلام موقعیت بخواهند عوامل گشت پلیس به محل اعزام شوند و تا رسیدن گشت پلیس در آن محل بمانند. در تمامی مواردی که شهروندان این گونه عمل کرده اند مأمور قلابی در این لحظه پا به فرار گذاشته است.

۵ : آن چه در بند فوق ( ۴ ) مهم است زمانی که پلیس به یک فرد مظنون می شود ، علاوه بر این که خودرو ، خودرو فرم پلیس است و کارت شناسائی واقعی یا حکم مأموریت هم ارائه شده ، شهروند ممکن است به دستور پلیس مبنی بر اعزام به مراکز انتظامی یا بازرسی از وی یا خودرواش جلوگیری به عمل آورد و حتی با ایجاد سروصدا و جوسازی در مقابل خواسته قانونی پلیس مقاومت کند .  در این مورد مقام قضائی برابر گزارش پلیس می تواند این شهروند را به مجازاتی که در قانون پیش بینی شده برساند . وقتی یک نفر جرمی مرتکب نشده نباید نگرانی از مواجهه با پلیس داشته باشد بلکه این بازرسی ها و بازجوئی ها در واقع برای امنیت کل جامعه است و معمولأ پس از بررسی موضوع توسط پلیس در محل یا در مراکز انتظامی و رفع سوء ظن در همان ابتدای امر فرد آزاد می شود.

۶ : یکی از راههای اصلی تشخیص مأمور قلابی از مأمور واقعی توسط شهروندان در استفاده از خودرو فرم یا شخصی است . اگر خودرو شخصی است آنگاه باید کارت شناسائی یا حکم مأموریت رؤیت شود.

۷ :  مأمور قلابی در کار خود خیلی عجول است در حالی که پلیس به غیر از مواقع حساس ، در برخورد با شهروندان عادی و در مظنونیت ها هیچ عجلّه ای ندارد.

۸ :   مأموران قلابی  پس از دستگیری توسط پلیس و در اعترافات خود گفته اند : تعداد شهروندانی که تحت تأثیر شرایط رعب و وحشت مصنوعی آنها قرار نگرفته و با آنها همکاری نکرده و ابتدا از آنان کارت شناسائی تقاضا کرده یا با ۱۱۰ تماس گرفته اند و مانع سرقت از خود شده اند بسیار بیشتر از افرادی است که مورد سرقت قرار گرفته اند.

در پایان باید یادآور شد : وقتی شهروندان محترم با مأموران قلابی مواجه می شوند و با هوشیاری مانع سرقت از خود می شوند ، حتمأ با گزارش موضوع به پلیس و دستگیری این افراد توسط پلیس از ادامه فعالیت مجرمانه مأموران قلابی جلوگیری کرده و این گونه است که هوشیاری شان با این کار ارزشمند تکمیل می شود . چرا که داشتن جامعه ای امن و شایسته ، به همکاری و همیاری مردم با پلیس نیازمند است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha