نوجوان معلول ایلامی به وطن بازگشت

ایلام - ایرنا- حامد نوجوان کر ولال ایلامی بعد از حدود یک ماه رنج و در به دری از سفر ناخواسته افغانستان روز یکشنبه به وطن بازگشت .
نوجوان معلول ایلامی به وطن بازگشت

 حامد اهل شهرستان  ملکشاهی استان ایلام که مادرزادی کرو لال است ۲۰ آبانماه امسال به قصد زیارت امام رضا(ع) خانه را ترک می‌کند اما در شهر خرم‌آباد استان لرستان توسط عوامل انتظامی کلانتری ۱۲ این شهرستان به عنوان تبعه افغان دستگیر می‌شود.

وی سپس به اردوگاه ابراهیم‌آباد محل اسکان اتباع افغان در شهرستان اراک منتقل و از آنجا به افغانستان فرستاده می‌شود.

پایگاه خبری پلیس روز یکشنبه به نقل از فرمانده انتظامی شهرستان 'تایباد' که برای استقبال از 'حامد' در مرز 'دوغارون' حضور یافته بود اظهار داشت: نوجوان ۱۷ ساله ایلامی که فاقد شنوایی و تکلم بوده به دلیل شباهت زیاد به عنوان تبعه افغانستانی از کشور طرد شد که طی پیگیری های نیروی انتظامی به آغوش خانواده بازگشت.

 سرهنگ علی اکبر قربانی یادآور شد: وی که هیچ مدرک شناسایی و هویتی همراه نداشته به دلیل شباهت زیاد به تبعه های افغانستانی توسط پلیس بازداشت و به مقر انتظامی انتقال می یابد.

 وی خاطر نشان کرد: نداشتن مدارک شناسایی و تصمیم این پسر نوجوان به فرار از دست پلیس این برداشت را به وجود می آورد که او یک تبعه خارجی غیر مجاز است و برای همین نیز پس از طی تشریفات قانونی لازم به تهران ، قم و سپس اردوگاه 'سفید سنگ' شهرستان 'فریمان' انتقال می یابد.

وی خاطر نشان کرد: پسر نوجوان ۶ روز بعد به عنوان تبعه خارجی بدون مدارک هویتی از کشورمان خارج  و به کشور افغانستان دی پورت می شود.

فرمانده انتظامی 'تایباد' گفت: پسر نوجوان در شهر 'هرات' با فردی آشنا و به پیشنهاد او تصمیم می گیرد به 'کابل' برود و در کارگاهی مشغول کار شده اما به دلایلی به 'نیمروز' رفته و در همانجا می ماند.

سرهنگ قربانی خاطر نشان کرد: در این مدت عمو و برادر 'حامد' که به دنبال گمشده خود بودند به اطلاعاتی دست می یابند که نشان می دهد، پسر نوجوان به عنوان تبعه خارجی بازداشت و چون هیچ مدارکی نتوانسته ارائه دهد به کشور افغانستان انتقال می یابد.

فرمانده انتظامی شهرستان 'تایباد' گفت: خانواده وی با اطلاع از این موضوع بلافاصله به شهرستان قم و سپس 'تایباد' عزیمت و با اعلام موضوع از طریق نیروی انتظامی و با هماهنگی های به عمل آمده با کنسولگری و همچنین پلیس اینترپل، عمو و برادر زاده 'حامد' با همراهی یک راهنما و مراقبت های لازم به کشور افغانستان عزیمت و او را در شهر 'نیمروز' یافته و به کشور باز می گردانند.

وی گفت: پسر نوجوان ظهر امروز سالم و سلامت به کشورمان بازگشت تا پس از طی مراحل قانونی به شهرستان محل سکونتش بازگردد.

سرهنگ قربانی از خانواده ها خواست  که در هر شرایطی همراه داشتن مدارک  شناسایی و همچنین مدارک لازم برای رانندگی و از همه مهم تر همکاری و توجه به خواسته پلیس را مد نظر قرار دهند .

وی تاکید کرد: در صورتی که فردی دچار معلولیت و بیماری خاصی است برگه معرفی و آدرس در جیب و وسایلش بگذارند تا هنگام بروز مشکل یا هر حادثه ای ، موضوع به راحتی قابل پیگیری و بررسی باشد.

برچسب‌ها و کلیدواژه‌ها

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha