آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند

تهران_ ایرنا_ بچه‌های محله‌های دروازه غار و هرندی مهمان جشن مهریلدا بودند و یلدایی به شیرینی هندوانه را تجربه کردند. در این میان دختربچه ای ۶ ساله روی ورقی با طرح انار از آرزویش نوشت: آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند، بریم بیرون و خوشحال باشیم.
آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند

دست بچه ها ورق هایی با طرح انار داده اند تا آرزوهایشان را در سه خط بنویسند. دختربچه ها و پسربچه های دروازه غار دور میزها سرخم کرده اند و آرزو می نویسند: آرزو دارم تولد خواهرم برایش تبلت بخرم، آرزو دارم پای مادرم خوب شود، آرزو دارم پلیس شوم و به مردم کمک کنم، آرزو دارم پدرم شاد باشد، حال مادرم خوب شود، آرزو دارم پدرم ماشین بخرد، صاحب خانه شویم.
انگار بچه ها برای خودشان آرزو ندارند. اگر معنی آرزو را به درستی بدانند، آرزوهایشان بیشتر برای شادی و آرامش آدم های زندگی شان خلاصه شده است. دختری که نمی تواند بنویسد پیش دختر داوطلب پشت میز آمده تا آرزویش را بگوید و او هم برایش بنویسد.
جمله هایی که می گوید به این ترتیب است: آرزو دارم بابام شاد باشه، مامانم شاد باشه، آرزو دارم همگی شاد باشیم، بریم بیرون خوشحال باشیم.

دخترک جز مقداری شادی آرزوی دیگری ندارد.
دیگری هم روی ورق اناری شکلش می نویسد: یک عروسک باربی.
نیروهای داوطلب انجمن طلوع بی نشان ها در حال ساختن لحظاتی شاد برای بچه هایی هستند که محدوده زندگی شان، دروازه غار و هرندی است.
پسر نوجوانی که سعی دارد کلاه تزئینی پسرک کم سن و سالی را از سرش بردارد با اصرار زنی جوان، کلاه را پس می دهد. می گوید: برای خواهرم می خواستم.
از او می پرسم چه حسی داری؟ می گوید: خوب است. کمی دور هم خوشحال شدیم.
درباره مشکلات محله می پرسم که به جای او دوستش ادامه می دهد: محله مان خوب نیست. معتاد زیاد دارد. موادفروش هم زیاد است. بعضی ها محله را با کارهایشان کثیف کرده اند. همین ها یک مدتی پدرم را معتاد کرده بودند.
می پرسم الان حال پدرت چطور است؟ می‌گوید: بد نیست. مدتی ست که ترک کرده. الان حالش بهتراست. این را می گوید و در میان جمعیت گم می شود.
با آهنگ شادی که از بلندگوها پخش می شود و صدای مرد جوانی که خودش را شبیه دلقک درست کرده، بچه ها را همراهی می کنند.
آش می خورند و در سرمای زمین بایری که از طرف شهرداری محل خوش نشینی و جشن یلدای آنها شده، گرم بازی و شادی هستند.
این جشن برای خیلی از بچه ها که لحظات مفرح زیادی را تجربه نکرده اند، فرصتی است تا کنار هم مشق شادی کنند.
در پایان مراسم بچه ها به صف می شوند برای گرفتن پیتزا و ژله.
یکی از دختربچه ها که گویا تا به حال مزه ژله را تجربه نکرده از داوطلبی می پرسد: حلوا شکری به من هم می دهید؟
در این میان پسربچه ای را می بینم که هنوز نوبتش نرسیده. از مرد جوانی می پرسد؟ عمو پیتزا چیه؟ مرد جوان داوطلب لبخند کمرنگی می زند: یه غذای خوشمزه.
این جشن اما بهانه ای شد تا بعضی از بچه ها طعم ژله و پیتزا را تجربه کنند، لحظه ای شاد داشته باشند و کیک یلدا بخورند. امروز در یاد خیلی از کودکان حاضر در جشن ثبت شد.
 

احداث آشپزخانه اشتراکی در منطقه ۱۲
در این میان اکبر رجبی مدیرعامل انجمن طلوع بی نشان ها از شهردار منطقه که در جمع حضور دارد قول می گیرد که این زمین را همین طور دست نخورده برای برپایی جشن های آتی برای کودکان منطقه نگه دارند با این تفاوت که اینبار دیوارها با رنگ‌های شاد مزین شود.
در این میان علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا و در پاسخ به این سوال که با توجه به آسیب های منطقه، شهرداری برای بهبود وضعیت چقدر با انجمن‌های مردم نهاد و سمن ها همکاری دارد گفت: باوری در ما شکل گرفته و آن هم این است که با توجه به آسیب های منطقه، راه برون رفت از این وضعیت همکاری با سمن هاست.
وی ادامه داد: معتقدیم یک عارضه اجتماعی و مردمی در همان بستر اجتماعی قابل احیاء است و نوع مواجهه با آن رفتاری برآمده از دل و روح می خواهد.
شهردار منطقه ۱۲ با بیان اینکه برای وصل کردن حلقه های جدامانده مردم و مسئولان در تلاشیم، خاطرنشان کرد: ما در کنار یکسری اقدامات امنیتی و کارشناسانه برای جلوگیری از آسیب های منطقه مثل توزیع موادمخدر، جلسات مستمری را با انجمن ها در شهرداری برگزار کردیم تا در جریان آشنایی آنها با یکدیگر هم افزایی آنها افزایش پیدا کرده و از موازی کاری بکاهیم.
سعادتی تصریح کرد: شهرداری منطقه هم به نوبه خود سعی کرده در تدارکات جشن ها و برنامه های انجمن های فعال در منطقه، معرفی خیرین به آنها یا قرار دادن فضا به انجمن ها به آنها کمک کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری منطقه ۱۲ بودجه ای را برای این کار و حمایت از سمن ها تخصیص داده تاکید کرد: ما بودجه ای برای کنترل و کاهش آسیب ها در منطقه داریم که سعی می کنیم این بودجه را مطابق با برنامه های بهداشتی، درمانی، آموزشی، برگزاری اردوهای سمن ها صرف کنیم.
شهردار منطقه ۱۲ در مورد اینکه شهرداری منطقه برای پاکسازی فضای منطقه از توزیع کنندگان موادمخدر چه کاری به صورت اختصاصی انجام داده گفت: سعی کردیم با پاکسازی فضا و فرستادن کارتن خواب ها به گرمخانه ها، همچنین پاکسازی فضای پارک ها خطر توزیع موادمخدر را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه مراکز آموزشی و نیز گرمخانه در منطقه وجود دارد فزود: همچنین مساجد متروکه تبدیل به کانون های فعالیتی شهر شده. تخریب و نوسازی بافت های فرسوده به صورت رایگان و احداث مرکز میوه و تره بار از دیگر فعالیت های ما بوده است.
سعادتی ادامه داد: حمام و سرویس بهداشتی عمومی و آشپزخانه اشتراکی و مهدکودک در یک فضا از کارهایی است که در دستور کار ماست و تا پایان سال انجام خواهد شد.
شهردار منطقه ۱۲ تصریح کرد: بعضی ها در یک اتاق زندگی می کنند و به خاطر اینکه نمی توانند هزینه هایشان را پرداخت کنند، آب، گاز و برقشان قطع می شود. ضمن اینکه آشپزخانه اشتراکی و حول محور آن حمام و دستشوی عمومی می تواند به آنها کمک کند که از امکاناتی که در اتاقشان نیست استفاده کنند.
وی اضافه کرد: ما فضا و هزینه ساخت و ساز این مجموعه ها را می دهیم و نظارت و کنترل آن با نیروهای داوطلب و همکاری سمن ها و انجمن‌های مردم نهاد است.
جشن مهریلدا روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه برگزار شد.
گزارش از فاطمه شیری

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha