گزارش ایسنا از آخرین وضعیت سیل در سیستان و بلوچستان/ در حال بروز رسانی

مسدود شدن 13 محور در سیستان و بلوچستان/بروز خسارت فراوان به زیرساختهای دلگان

ایسنا/سیستان و بلوچستان بارش‌های سنگین پیش‌بینی شده از سوی هواشناسی از راه رسیدند و مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان را گرفتار سیلاب کرد؛ در پی آن تاکنون 13 محور مواصلاتی سیستان و بلوچستان مسدود شده و خسارتهای فراوانی به زیرساخت های شهری و روستائی در برخی مناطق از جمله دلگان وارد شده است.
مسدود شدن 13 محور در سیستان و بلوچستان/بروز خسارت فراوان به زیرساختهای دلگان

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: بارش های سنگین در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، شرایط خدمات رسانی به بیماران احتمالی را با مشکل مواجه کرده است.

دکتر فریبرز راشدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: بر اثر تخریب و ریزش آوار یک دیوار منزل روستایی در گورچان از توابع بخش مرکزی واقع در ۳۵ کیلومتری خاش یک کودک مصدوم شد.

وی افزود: این حادثه حوالی ساعت 11 صبح امروز شنبه رخ داد که با اعزام فوری پرسنل اورژانش فرد مصدوم  پس از دریافت خدمات فوریت های پزشکی، توسط آمبولانس به بیمارستان امام خمینی(ره) خاش منتقل گردید.


وی بیان کرد: کارکنان اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در شهرهای استان و موقع بارش ها روز پرکاری داشته اند.


راشدی اظهار داشت: رسیدگی به مصدومان دو حادثه تصادف و انتقال مادر باردار به بیمارستان میرجاوه پس از گذر از سیلاب از دیگر اقدامات تکنسین پر تلاش اورژانس از صبح امروز تا کنون است.

ناصح افزود: در حال حاضر بر اثر جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها، راه دسترسی به روستاهای نیکشهر، فنوج و دلگان و نقاط دیگر مسدود است.


وی بیان کرد: در ساعات گذشته سه مادر باردار در نیکشهر برای رسیدن به مراکز درمانی با همکاری نیروهای راهداری و هلال احمر به ناچار از بستر رودخانه عبور داده شدند.


ناصح ادامه داد: با همکاری نیروهای هلال احمر هم یک مادر باردار در مسیر زرآباد کنارک به چاهان نیکشهر از رودخانه عبور داده و به مرکز درمانی منتقل شد.


رئیس اورژانس پیش بیمارستانی حوادث و فوریت های پزشکی ایرانشهر ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای اعزام 10 دستگاه آمبولانس به همراه نیروهای درمانی به حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اعلام آمادگی کرده که به آنها اعلام کرده ایم در حال حاضر تمامی نیروها و تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، کاملا آماده هستند و در صورت نیاز به کرمان اعلام خواهد شد.

13 محور مواصلاتی در سیستان و بلوچستان بسته شد

ایسنا/سیستان و بلوچستان به دنبال وقوع بارشهای سنگین و طغیان رودخانه‌های محلی، 13 محور مواصلاتی در جنوب سیستان و بلوچستان بسته شده است.

بنا به اعلام مدیریت بحران سیستان و بلوچستان، محورهای مواصلاتی دلگان به رودبارِ جنوبِ کرمان، دلگان به ایرانشهر، دلگان به جلگه، جلگه به ایرانشهر، فنوج به اسپکه، فنوج به کتیج، فنوج به رمشک، بزمان به دلگان و نیکشهر به ایرانشهر، جلگه به چاه اسحاق، نیکشهر به بنت و محور فرعی زاهدان به میرجاوه مسدود شده است.


مرکز مدیریت راهها نیز اعلام کرد محور فرعی میل نادر به سفید آبه (چاه خرما) به علت طغیان رودخانه های فصلی محور فوق تا اطلاع بعدی بسته است. 


فرماندار دلگان با اعلام مسدود شدن اکثر راه های ارتباطی دلگان به مقصد شهرهای همجوار مانند زهکلوت رودبار جنوب، دلگان به بزمان و ایرانشهر و جلگه و جلگه به چاه اسحاق و به زیر آب رفتن شهرهای چگردگ و گلمورتی به دنبال بارش حدود 60 میلی متری باران گفت: خسارت های فراوانی به زیرساخت های شهری و روستائی و برخی از منازل مردم وارد شده، اما به فضل پروردگار خسارت جانی نداشته ایم.


مجتبی شجاعی افزود: هم اینک نیازمند تجهیزات خودروئی و امدادی هستیم که با هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان و با فروکش کردن بارش ها بتوانیم شرایط را به خوبی مدیریت کنیم.


وی اظهار داشت: غذای گرم و نان و محل های اسکان برای مسافران و در راه ماندگان ناشی از سیلاب و بارش های تند نیز پیش بینی شده است.


فرماندار دلگان گفت: با توجه به قطع فیبر نوری در فنوج گزارش قطع شدن ارتباطات در جلگه را داریم، اما آب و برق دلگان شرایط پایداری دارند.

محور دلگان به زهکلوت رودبار جنوب مسدود شد

ایسنا/سیستان و بلوچستان فرماندار دلگان گفت: از روز گذشته محور مواصلاتی دلگان به زهکلوت رودبار جنوب استان کرمان مسدود شد.

مجتبی شجاعی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: به دنبال بارش های سیلابی روز گذشته و امروز در دلگان و طغیان رودخانه های فصلی در حوضه آبریز آن، با هدف حفظ جان مسافران و مردم منطقه از روز گذشته تاکنون محور ارتباطی شهرستان دلگان به زهکلوت شهرستان رودبار جنوب استان کرمان مسدود شده است.


وی اظهار داشت: در محور دلگان به بزمان و جلگه هم وقوع سیلاب را خواهیم داشت که ضرورت دارد در حاشیه مسیل ها تردد صورت نگیرد.


روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان نیز مهم‌ترین اقدامات امداد و نجات ستاد مدیریت بحران استان در روز جمعه را شامل نجات یک نفر خانم باردار از سیلاب در زرآباد و انتقال وی به مرکز درمانی، نجات جان دو نفر از بستر رودخانه سرباز، تلاش برای نجات یک خانواده گرفتار شده با خودرو در رودخانه سرباز و آماده سازی فضای اسکان در فنوج اعلام کرد که این اقدامات توسط تیم‌های امداد و نجات هلال احمر استان صورت گرفته است.

سیستان و بلوچستان درگیر سیل و سیلاب؛

میزان بارش در «دستگرد» نیکشهر به ۱۸۶ میلی متر رسید

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میزان بارش باران در ایستگاه بارانسنجی «دستگرد» نیکشهر به ۱۸۶ میلی متر رسید.

محمود دیانتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه همچنان بارش باران در اکثر نقاط استان ادامه دارد، افزود: بر اساس جدیدترین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های بارانسنجی استان پس از «دستگرد»، از ایستگاه های «بنت» نیکشهر ۱۴۰، بزمان ۷۴، دلگان، ۶۵، «محمد آباد کورین» زاهدان ۶۰، «گوهرکوه» خاش ۵۳، «توکل آباد شورک» زاهدان ۵۲.۴، «مرکز تحقیقات» زاهدان ۴۸ میلی متر باران گزارش شده است.


وی بیان اینکه در مرکز تحقیقات هواشناسی استان واقع در بلوار خلیج فارس نیز تا ساعت ۱۰ صبح امروز ۴۸ میلی متر باران باریده است، گفت: میزان بارندگی در فرودگاه زاهدان نیز تا کنون ۲۸ میلی متر اندازه گیری شده است.


رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: ارتباط تعدادی از ایستگاه های باران‌سنجی استان مانند توتان در نیکشهر و شهر فنوج قطع است که به محض برقراری، اطلاعات آن اعلام می شود.


دیانتی ادامه داد: سامانه بارشی فعلی قوی ترین سامانه بارشی امسال استان است که دامنه فعالیت و ارتفاع ریزش های آن طی چند سال اخیر کم سابقه بوده است.


وی در بخش دیگری گفت: همچنان تا اوایل صبح یکشنبه سامانه بارشی در استان فعال است و بارش های قابل توجه به همراه دارد. بنابراین توصیه می شود در زمان فعالیت سامانه بارشی از تردد و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اجتناب و از سفرهای غیر ضرور پرهیز شود.

فرماندار: مردم دلگان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

ایسنا/سیستان و بلوچستان فرماندار و رئیس کمیته مدیریت بحران شهرستان دلگان ضمن هشدار جدی به شهروندان و اعلام آماده باش صد درصدی به دستگاههای اجرائی گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی، سنگین ترین بارندگی های دهه اخیر از عصر روز جمعه تا یکشنبه ادامه خواهد داشت و طبق اعلام این اداره کل بارشها شدید و بیش از ۱۰۰ میلی متر پیش بینی می شود.

مجتبی شجاعی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: دستورالعملهای لازم توسط ستاد مدیریت بحران استان به شهرستانها ابلاغ و در شهرستان دلگان نیز جلسات کمیته بحران شهرستان برگزار و موارد مختلف به دستگاهها ابلاغ گردیده است.
شجاعی گبیان کرد: مردم از هم اکنون هشدارها را جدی گرفته، اکیدا از ترددهای بی مورد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کرده و در نقاط روستایی و عشایری، اهالی که سقف منازل آنها مشکل داشته و دیوارها خشت‌ و گلی و همچنین ناایمن هست در این ‌چند روز تا پایان بحران جدی در منازل بستگان و همسایگانی که ساختمان آنها استاندارد هست سکنی گزینند. 
وی ضمن باطل کردن کلیه مرخصی ها و ماموریت های مدیران گفت: دستگاههای مربوطه با پشتیبانی ادارات استانی شان آمادگی صد در صد برای مقابله با بحران پیش روی را داشته باشند.
شجاعی ادامه داد: دامداران و عشایر گرامی از چرای دامها در مناطق بیابانی و مسیر رودخانه ها طی این چند روز خودداری و از اکنون علوفه مورد نظر را در محل نگهداری دام خود ذخیره داشته باشند. 
فرماندار دلگان افزود: یقینا میزان و حجم بارندگی و رودخانه های خروشان منطقه در کنار زیرساختهای نسبتا ضعیف حوزه محورها و روستاها اگر با بی احتیاطی اهالی و عدم ‌توجه به هشدارهای جدی ستاد بحران و همراه شود یقینا خسارت ها زیاد  خواهد بود لذا سطح آمادگی ها به صورت عمومی در بدنه جامعه و در دستگاههای دولتی باید بسیار بالا باشد.
وی ادامه داد: در صورت رعایت اصول پیشگیری و مقابله با بحران و اطلاع رسانی صحیح و همکاری مردم ، انشاله مشکل خاصی ایجاد  نخواهد شد.

سیلاب راه ارتباطی چند شهر سیستان و بلوچستان را بست

ایسنا/سیستان و بلوچستان به دنبال وقوع بارشهای سیلابی راه ارتباطی چند شهر سیستان و بلوچستان مسدود اعلام شده است.

فرماندار دلگان به خبرنگار ایسنا گفت: به دنبال وقوع بارش، مسیر ارتباطی دلگان به زهکلوت رودبار جنوب در استان کرمان و دلگان به بزمان و ایرانشهر و دلگان به جلگه و جلگه به چاه اسحاق مسدود هستند لذا به رانندگان متذکر می شویم در این محورها تردد نکنند.


مجتبی شجاعی افزود: هم اینک در شهر گلمورتی دلگان آبگرفتگی شدید را داریم و به مردم توصیه می کنیم از تردد در حاشیه رودخانه ها پرهیز کنند.


وی اظهار داشت: عزیزانی که بافت خانه شان گلی و سست می باشد فعلا موقتا مکان دیگری را برای اسکان انتخاب کنند.


بر حسب اعلام ستاد مدیریت بحران استان با توجه به شرایط جوی و طغیان رودخانه های محلی محور مخت به نیکشهر و نیکشهر به بنت تا اطلاع بعدی بسته است.


فرماندار خاش هم گفت: به دنبال وقوع بارش های سنگین از روز قبل تاکنون آبگرفتگی شدید در شهر خاش به وجود آمده و بسیاری از رودخانه ها خروشان شده اند.


صاحب گل صالحی افزود: با توجه به شرایط برفی تفتان و اطراف آن و بارندگی شدید در نقاط مختلف شهرستان اکثر محورهای ارتباطی لغزنده هستند و تردد در محور ترانزیتی خاش به زاهدان و ایرانشهر و خاش به سراوان باید همراه با رعایت جوانب احتیاط باشد.


وی اظهار داشت: با توجه به شرایط بارش سنگین برف و باران در تفتان به مردم توصیه می شودبدون دلیل به این منطقه سفر نکنند.


صالحی گفت: تاکنون از خروش رودخانه های پنج انگشت، زیروکی و گوهرکوه، حوزه دشت آبخوان، شوگه، خان بی بی گزارش دریافت شده است.


وی اظهار داشت: الحمدلله این سامانه تمام مناطق شهرستان خاش را فرا گرفته و سیلابی شدن رودخانه ها هم دور از انتظار نیست، لذا مردم در اطراف رودخانه ها تردد و یا اتراق نکنند.

ادامه دارد

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha