محستی اژه‌ای خبرداد؛

تدوین شیوه محاکمه بازداشتی‌ها/ صدور دستورالعمل دورکاری قوه قضائیه

معاون اول قوه قضاییه از نهایی شدن دستورالعمل فعالیت بخش‌های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎دلیل شیوع کرونا خبر داد.
تدوین شیوه محاکمه بازداشتی‌ها/ صدور دستورالعمل دورکاری قوه قضائیه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای که در اولین جلسه شورای رؤسای دادگستری‎ و دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور سخن می‌گفت، به تشریح تدابیر قوه قضائیه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا پرداخت و یکی از این اقدامات را برگزاری مجازی جلسه با رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها عنوان کرد.

معاون اول قوه قضائیه همچنین با اشاره به تدابیر و اقداماتی که در اعطای مرخصی به بیش از یکصد هزار زندانی و حفظ بهداشت زندان‌ها صورت گرفته، متذکر شد که با این اقدامات اصولی و به‎موقع، امروز زندان‌ها از شرایط مناسبی برخوردارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای در ادامه از نهایی شدن دستورالعمل ۲۲ بندی برای نحوه فعالیت بخش‌های ستادی و صف دستگاه قضائی متناسب با تصمیمات ستاد ملّی مقابله با کرونا خبر داد و با بیان این‌که این شیوه‎نامه پس از تأیید رئیس قوه قضائیه ابلاغ می‌شود، به تشریح برخی موارد مهم آن پرداخت.

«دورکاری یک‎سوم نیروها»، «اجرای طرح فاصله‎گذاری برای آن دسته از همکارانی که حضورشان در ادارات الزامی است»، «استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در تمامی فرایندهای قضائی» و «تعیین نحوه حضور طرفین دعوا در دادسراها و دادگاه‎ها» از جمله بندهای مندرج در این دستورالعمل است.

در این دستورالعمل همچنین «شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند» تعیین شده و «ایجاد پیشخوان قضائی برای اطلاع‎رسانی به طرفین دعوا و همچنین راهنمایی مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی» و «استفاده از ظرفیت‌های قانونی همچون تعیین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جمعیت کیفری» نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

به گفته معاون اول قوه قضائیه، اجرای این شیوه‎نامه گام بزرگی در جهت تحوّل قضائی و توسعه نظام الکترونیک در دستگاه قضا و برای ارتقا کیفی خدمات و فعالیت‌های آینده دستگاه قضائی بسیار راهگشا خواهد بود.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha