سن رفتارهای پرخطر پایین آمده است

تهران- ایرنا- مشاور فرهنگی ایدز وزارت بهداشت گفت: نتایج پژوهش‌ها نشان داده که سن رفتارهای پرخطر پایین آمده و در این میان مصرف الکل و روانگردان در نوجوانان، آنها را بیش از پیش در معرض رفتارهای پرخطر جنسی قرار می‌دهد.
سن رفتارهای پرخطر پایین آمده است

وحید جهانمیری مشاور فرهنگی ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه در نخستین کنفرانس ایدز دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران افزود: در این بین درصد نوجوانانی که فیلم های غیراخلاقی می بینند بسیار بالا بوده و این متاسفانه سبب انتقال غلط ترین و زیان بخش ترین اطلاعات به آنان می شود. وقتی در این شرایط نوجوانانی را داریم که به انواع اطلاعات غلط دسترسی دارند، نمی شود سکوت کرد. چراکه با این اطلاعات غلط و عدم استفاده از کاندوم مبتلا به انواع بیماری ها می شوند.  
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سل مقاوم درمان اشاره کرد و وی ادامه داد: از زمانی که ایدز شایع شده، سل نیز رایج شده است. و وقتی سل رایج شود دیگر جلوی آن را نمی شود گرفت و تر و خشک را با هم می سوزاند.  
جهانمیری تاکید کرد: سالها پیش در مطالعات، مشخص شد ۲۵ درصد افرادی که تزریق مواد داشته اند HIV مثبت بودند و ۵۰ درصد همزمان در رابطه زناشویی با همسر خود بودند که این امر و سکوت برخی در آن مقطع، سبب ورود ما به اپیدیمی متمرکز شد. اما با برنامه های کاهش آسیب که توسط وزارت بهداشت، بهزیستی و سازمان زندان ها انجام شد، امروزه درصد شیوع در بین مصرف کنندگان تزریقی مواد به نصف دهه قبل رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر به موضوع پیشگیری، آموزش و اطلاع رسانی، بی توجهی شود شاهد رایج شدن ایدز در جامعه خواهیم بود. ماجرای لردگان مشت نشانه خروار است. اگر در لردگان شاهد این اتفاق بوده ایم در شهرهای دیگر نیز این موضوع وجود دارد. همه ایران می تواند لردگان باشد.  
جهانمیری تصریح کرد: زیر پوست شهرمان خبرهایی است که سعی در انکار آن میکنیم در حالی که مشکل ایدز و بیماری های آمیزشی، بدون شک در وهله نخست با آگاهی و اطلاع رسانی درمان می شود.

انگ و تبعیض از خود بیماری ویرانگرتر است

مشاور فرهنگی ایدز وزارت بهداشت گفت: انگ و تبعیض واژه ای است که در یک ثانیه می شود آن را به زبان آورد اما باید دید در عمل چه تاثیراتی دارد؟ انگ و تبعیض از خود بیماری ویرانگرتر است. بیماری به راحتی پس از تشخیص و شروع درمان کنترل می شود ولی انگ و تبعیض مانع بزرگی برای خدمت رسانی است.
وی با اشاره به اهمیت پیشگیری به ویژه در نوجوانان و جوانان افزود: ما در این زمینه از نظر آگاهی و کار داوطلبانه بسیار ضعیف و در ابزار متنوع آموزشی فقیر هستیم.
جهانمیری تاکید کرد: در بحث فشار خون یا دیابت، بسیج ملی تشکیل می دهیم اما در پرداختن به موضوع HIV فقط به برگزاری نشست هایی در این روز اکتفا می کنیم.
مشاور فرهنگی ایدز وزارت بهداشت، با اشاره به حادثه لردگان تصریح کرد: متاسفانه امروز شاهد این هستیم که محصولات کشاورزی این منطقه را خریداری نمی کنند یا عده ای با زدن ماسک در صدد پیشگیری از ابتلا به ویروس HIV هستند که این فقر ندانستن و عدم آگاهی جامعه را نشان می‌دهد. به گفته بعضی از کارشناسان ما در زمینه قوانین ضد انگ و تبعیض علیه بیماران، حتی از کشورهای منطقه هم عقب هستیم.  
وی با اشاره به تحقیقات انجام شده ادامه داد: سن اولین مصرف مواد در ۹۰ درصد از معتادان تحت مطالعه، زیر ۱۸ سال بوده است. همچنین اگر رابطه جنسی زیر ۱۸ سال رخ دهد ابتلا به بیماری های آمیزشی محتمل تر است به این دلیل که فرد در این سن هم از لحاظ فیزیولوژیک و هم بلوغ فکری آماده نیست و آگاهی کافی در این زمینه را ندارد.  
جهانمیری تاکید کرد: ما یک زمان طلایی داریم که افراد زیر ۱۸ سال را با آموزش، از دچار آسیب شدن نجات دهیم. حتی دوران کودکی را نباید نادیده گرفته چراکه کودکی دوره بسیار مهمی است و با آموزش هایی از جمله شناخت نقاط خصوصی و تفاوت راز خوب و بد، نه گفتن و... می توان از برخی آزارها پیشگیری کرد.

برچسب‌ها و کلیدواژه‌ها

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت حوادث، در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.captcha